פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

ריצוף לבית - בחירה משמעותית בעיצוב חיי הרגש

 
 

בחירה ורכישה של חיפוי וריצוף לחדרי הבית היא כנראה ההחלטה המשמעותית ביותר שתעשו כשאתם מתכננים בית חדש או שיפוץ בביתכם. יש מאמרים רבים ברשת ובמגזינים בנושאים שיכולים לסייע לכם בבחירת סוגי ריצוף, שנכתבו מתוך גישות שונות - למשל פונקציונאלית, בחינת יתרונות וחסרונות אל מול התקציב, או גישה עיצובית, מנקודת מבט של מעצבים ואדריכלים, המדגישים את השפעתו המכרעת של ריצוף הבית על סגנון העיצוב, ועל האווירה שתיווצר כתוצאה מבחירתכם. הם מדברים על גוונים, טקסטורות, כיוונים, גדלים, ותחימת חללים. אנו רוצים להביא בפניכם את השיקולים האישיים והרגשיים יותר, שכל אחד יכול להתחבר אליהם ולגבש לעצמו בסיס להחלטה שנובע ממקום של תקוות, חלומות,זכרונות, וחיי היומיום שלכם.

 
קרדיט: שולמית מוזס מעצבת פנים
 


התמונות במגזינים לעיצוב ובקטלוגים יכולות לטעתבכם חלומות לגבי עיצוב ביתכם כולל חיפוי הרצפה, אבל אסור לשכוח גם להתחבר לתחושות האותנטיות שלכם הבאות מבפנים, ולשאול בביקורתיות - האם באמת אני רוצה לגור בדירה עם ריצוף כזה?


ריצוף – שאלה של אופי

קיימת אופנה של ריצוף חדרי השינה בפרקט כדי ליצור חמימות ואינטימיות, ואילו את החללים המרכזיים לרצף בגרניט פורצלן או אבן טבעית. חיפוי פרקט נחשב בעבר לחומר יקר ובעל עמידות נמוכה, וזו סיבה נוספת להחלטה שלא לרצף בו את החללים הציבוריים - בעיקר הסלון והמטבח.
אך כיום, כשריצוף בפרקט זמין יותר
, השאלה לגבי פונקציונאליות ותקציב כבר לא עד כדי כך משמעותית, ומה שחשוב לשאול את עצמכם, הן שאלות לגבי אופי ביתכם והתחושה שלכם בתוכו: האם אתם רוצים שתהיה המשכיות של הריצוף מן הסלון אל שאר חדרי הבית, או שאתם מעדיפים לייצר את ההפרדה הוויזואלית והאווירתית? החלוקה הזו יוצרת גיוון בבית, ושוני בתחושה שבין החיים האינטימיים יותר בתוך החדרים לעומת החללים הציבוריים. עם זאת, שווה לחשוב שוב ולהיזכר אילו פעילויות מתרחשות אצלכם בחללים הציבוריים - האם אתם בעיקר מארחים, ורוצים ליצור רושם אלגנטי ומעוצב, או שאתם משפחה צעירה שמבלה את רוב זמנה בסלון, נמצאת במגע קרוב עם הרצפה? אתם והילדים משחקים על הרצפה ומתהלכים יחפים בכל רחבי הבית?


 
קרדיט: שולמית קדם מעצבת פנים
 


האמבטיה – המקום האינטימי ביותר בבית

המקום האינטימי ביותר בבית, אינו חדר השינה, אלא חדר האמבטיה. אתם נמצאים בו לבדכם, ללא שכבות ההגנה של הבגדים, האיפור והמילים. באמבטיה, יותר מבכל שאר החדרים אתם מוקפים בחיפוי, שאינו רק על הרצפה שלרגליכם היחפות, אלא גם על הקירות סביבכם. בבחירת הריצוף והחיפוי לאמבטיה חשובים במיוחד השיקולים המעשיים, של בטיחות, בידוד, ועמידות, לכן כדאי להשקיע מחשבה נוספת, ובדיקה עם אנשי מקצוע, לפני קבלת החלטות לגבי החדר המרגיע והמטהר שחלמתם עליו.

מכיוון שאתם ניגשים לבחירת הריצוף לבית מתוך הפעלת החושים והרגש, חשוב מאוד להגיע ולסייר באולמות תצוגה של יבואנים ומשווקים, ולחוש בכף ידכם את החומר. כשידכם מונחת על האריח או משטח הפרקט, עיצמו לרגע קט את עיניכם, ונסו לדמיין כיצד תרגיש עליו כף רגליכם, כיצד תרגישו כשהנכם מוקפים בחומר זה מכל עבריכם. האם התחושה נעימה? האם התמונה שעולה לנגד עיניכם משמחת אתכם?


 
 
 
 
 

לסיכום, הריצוף של ביתכם הנו הדרך היסודית והעמוקה ביותר להשפיע על חלל המגורים. כפי שהעור הוא למעשה האיבר הגדול ביותר בגוף האדם,כך הריצוף הוא האיבר החשוב ביותר בביתנו. אנחנו באים במגע ישיר עם הריצוף, דרך כף הרגל, שעל פי הרפואה האלטרנטיבית, היא האיבר המשקף את כל הגוף. הריצוף בבית מקיף אותנו מעל עבר, ובייחוד במקום הכי אינטימי בבית, חדר הרחצה. לפני הזמנת הריצוף לבית, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע, אך כדאי גם לקחת רגע של שקט עם עצמכם ולשאול את עצמכם שאלות מעמיקות יותר, כמו:

אילו חוויות אתם מקווים לחוות במגע ישיר עם הרצפה בביתכם? לדוגמה, האם ילדיכם יצעדו עליה את צעדיהם הראשונים?

מה עשוי לגרום לכם להרגיש יותר בנוח עם גופכם, במהלך שהותכם בחדר האמבטיה?

באיזה בית שביקרתם או התגוררתם בעבר חשתם במיוחד בנוח? איזה סוג ריצוף היה בבית זה, והאם היתה לו השפעה כלשהי עליכם?

איזו תחושה אתם מקווים שתתעורר במבקר עם כניסתו לבית?

וכל שאלה אחרת שעולה בדעתכם הקשורה לרגעים הקטנים והגדולים של החיים בביתכם.