פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

אז איך אתה רוצה את הרצפה שלך: על ריצוף פרקט בבתי עץ

 
 

בתי העץ, שהיו עד לפני מספר שנים, "עוף מוזר" בנוף האדריכלי בישראל, חודרים לאט לאט אל ענף הבנייה בישראל ודוחקים החוצה את הבטון, שנחשב לחומר הבנייה הפופולארי ביותר באזורינו, כבר למעלה ממאה שנה. בין אם בשל המראה הטבעי של העץ, בין אם בשל הפשטות האלגנטית שהוא משדר ובין אם על רקע הרתיעה מהאגרסיביות וה"כבדות" של הבטון- יותר ויותר ישראליים מתאהבים בבתי העץ ונשבים בקסמם.

אותה משיכה ישראלית לעץ, מוצאת ביטוי גם בביקוש ההולך וגובר לריצוף הפרקט, שהפך ללהיט בשוק הריצוף בישראל כיום. אותן סיבות שמובילים ישראליים לבחור בבתי עץ על פני בתים העשויים מבטון גורמות להם גם להעדיף ריצוף פרקט על פני סוגים אחרים של ריצוף, שהוא יותר מלאכותי.
על רקע זה, נשאלת השאלה, האם ריצוף פרקט מתאים לבתי עץ והאם השילוב הזה, שהוא "עמוס" בעץ, יכול ללכת יחד. 

ריצוף פרקט בבית מעץ- האם זה נכון מבחינה עיצובית?

כדי לענות על השאלה, רצוי קודם כל להתוודע אל יתרונות הפרקט ולהבין מדוע הוא הפך למוצר נחשק בקרב ישראליים רבים. מעבר לאותנטיות של העץ, שהוא חומר גלם טבעי, שלא עבר הליכי עיבוד תעשייתיים כבדים, ריצוף מפרקט הוא נוח מאוד מבחינת תחזוקה. במקום לשקוע במשימות ניקיון ארוכות, הכוללת ספונז'ה, שפיכת דליי מיים על הרצפה ושימוש בחומרי ניקיון חזקים על מנת להסיר את כל הכתמים שנדבקו לרצפה, כאשר מדובר בפרקט מעץ, מספיק לטאטא את הרצפה או לנגבה במטלית לחה (עדיף עם ראש כותנה) כדי להחזיר לה את המראה האסתטי שלה. פרקט עץ צובר פחות אבק ולכלוך מסוגים אחרים של רצפות ולכן הוא הופך ידידותי במיוחד עבור דיירים רבים, בפרט עבור אלו שניקיון הבית הוא אחת מהמטלות המעיקות ביותר עבורם. בנוסף, ריצוף מעץ הוא ריצוף מבודד, המסייע על שמירת הטמפרטורה בחלל ומאפשר לצמצם את השימוש במכשירים חשמליים לחימום וקירור החדר. על אף יתרונותיו הרבים של הפרקט, ישראלים רבים מתחבטים בדילמה הסובבת סביב מידת ההתאמה שלו לבית מעץ, בשל המראה הכבד, אולי אף הפראי, שעודף עץ יכול ליצור בבית.

איש באמונתו ועם העדפותיו יחיה

אחד מהכללים הבסיסיים ביותר בעיצוב הוא לא להעמיס על החלל יתר על המידה, על מנת שלא להקנות לו מראה וולגרי וצעקני מידי ועודף עץ בחלל, יכול בהחלט ליצור לו את המראה, שאנשי מקצועי בתחום העיצוב ימליצו לנו להימנע ממנו בבית. למעשה, הכרעת הדילמה צריכה להיעשות בעיקר בהתאם לטעמם האישי של דיירי הבית ובהתבסס על הקו העיצובי והסגנון האהובים עליהם. רצפת פרקט בבית מעץ יכולה להעצים את המראה הכפרי שלו, להכניס אליו עוד ניצוץ של חמימות ולהפוך אותו ל"בית קטן בערבה" של ממש, כזה שיעניק לדייריו תחושה של רוגע ושקט וקרבה לטבע. ריצוף פרקט עץ יתאים במיוחד לאלו שנרתעים מחומרים תעשייתים ושהם חובבים גדולים של המראה הטבעי, הפשוט ונטול היומרות.  
יחד עם זאת, אלו שמעדיפים גיוון, שרוצים ליצור לחלל מראה אקלקטי ועשיר יותר ולשלב בו סגנונות השאולים ממספר מקורות השראה- וודאי יעדיפו לבחור בסוג אחר של ריצוף.

להתייעץ עם נציגי החברה היצרנית

חשוב לציין כמובן, כי לא משנה איזה סוג ריצוף ייבחר על-ידי הדיירים, יש להתייעץ מראש עם חברת הבנייה או עם היצרנית של בית העץ, על מנת לוודא שהתקנת הריצוף הנבחר היא בכלל ברת יישום ואפשרית.
ישנם בתי עץ שהדיירים רוכשים אותם לאחר שכבר נבנו, כלומר, שמגיעים כבר עם רצפת עץ שהיא "בילט אין" כחלק מהבית. במקרה כזה, יש לבדוק מראש עם נציגי החברה שניתן להתקין חיפוי נוסף על הרצפה הקיימת על מנת למנוע עוגמת נפש בהמשך.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר