פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

סוגי פרקטים נפוצים

 
 

 פרקטים הם ריצוף העשוי עץ או דמוי עץ. הפרקטים החלו את דרכם באירופה כבידוד בפני החורף הקר, ועם השנים הפכו לאלמנט בעל איכויות עיצוביות. סוגי פרקטים שונים נפוצים במדינות שונות. על אלו המאפיינים את ישראל נדון בכתבה זו.

 

ככל שהפרקטים הפכו למוצר פופולארי יותר בשוק הישראלי, הן בשל עלותו הנמוכה, מהירות הדבקתו והקלות בה אפשר להחליפו, והן בשל התרומה העיצובית שלו לבית והחום שהוא מעניק, גדל היצע סוגי פרקטים המוצע בשוק,  ואיכות העיבוד והגימור שלהם הלכה וגדלה.

 

סוגי פרקטים לשנת 2011 נחלקים ל-3 סוגים עיקריים:

1.       סוגי פרקטים העשויים עץ מלא – הפרקט המקורי והטוב, העשוי עץ מלא הוא הפרקט היקר ביותר ומיועד לחובבי העץ הטבעי. הוא עשוי קורות עץ בשכבה אחת, שווים זה לזה, המורכבים בצורת שתי וערב. פרקטים עץ מלא דורשים תחזוקה גבוהה יחסית, הם נשרטים ונשחקים, אף על פי שיש מי שאוהב את המראה המיושן של העץ, ויש לצבע בהם חידוש אחת לכמה שנים.

2.       סוגי פרקטים המחקים את פרקט העץ המקורי ונקראים פרקטים סינתטיים או פרקטים למינציה. אלה נועדו להחליף את פרקט העץ המקורי, ובכל זאת לתת תחושה של "פרקטיות" – צבע עץ, חום של עץ ותחושה של עץ. סוגי פרקטים אלה חומר תעשייתי שמיוצר קרטון דחוס, עליו מודבק דוגמא דמוי עץ במגוון צבעים  ומצופה בציפוי ניילון מיוחד שהוא הלמינציה ובגלל זה קוראים לפרקט הסינטטי הזה פרקט למינציה. סוגי פרקטים אלה אמנם לא נראים בדיוק כמו עץ, אבל הם מתאימים במיוחד לבתים עם ילדים וחיות מחמד, בשל תחזוקתם הקלה, העובדה שאינם נשרטים או נשחקים בקלות ומיוחד בשל היעדר הצורך בחידוש מדי כמה שנים. התקנת פרקטים סינתטיים נעשית באמצעות הנחה צפה, כך שניתן לפרק ולהתקין מחדש במידת הצורך. בשל היותו סינתטי, הוא גם מגיע במגוון גדול של צבעים. סוגי פרקטים סינתטיים נחלקים ביניהם על פי סוגי עמידות, מה שמכתיב גם את מחירם. למשל, סוגי פרקטים העמידים בפני לחות, יהיו יקרים יותר מאלה שאינם מתאימים לחדרים שבהם נוכחות גבוהה של מים ורטיבות.

3.       סוגי פרקטים העשויים עץ שכבתי (חד, דו או תלת שכבתי) – פתרון הביניים שבין סוגי פרקטים מעץ מלא לבין סוגי פרקטים סינתטיים. העץ השכבתי עשוי עץ לבן, כמו אלון, בוק, אגוז, מייפל, דובדבן או וונגה, מה שמוזיל את עלותו ובכל זאת משמר את מראה העץ. השכבה העליונה של הפרקט השכבתי עשויה עץ אציל והיא ניתנת לחידוש על ידי ליטוש. עובי השכבה העליונה ותחזוקתה יכתיבו את עמידותה. לכן סוג זה של פרקט עמיד לאורך זמן, אך דורש טיפול ואחזקה מדי כמה שנים.

 

חברות ואנשי מקצוע רבים ברחבי הארץ עוסקים בהדבקת פרקטים, החל מפרקט בצפון, פרקט בשרון ופרקט במרכז, אבל כדי לקבל תוצאה איכותית וגימור גבוה, כדאי לוודא שמדובר שאיש מקצוע מנוסה, שמאחורי קילומטרים רבים של פרקטים מודבקים והמלצות.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר