פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

נקודות חשובות בתכנון המטבח

 
 

המטבח הוא אחד החדרים החשובים בבית. בו אנחנו מכינים את הארוחות המשפחתיות לאורך היום, מאחסנים את מוצרי המזון שלנו, מתכוננים לארוחות חג וגם ליום עבודה, עם הקפה והסנדוויצ'ים על הדרך. תכנון המטבח בצורה נכונה ומתאימה לחלל ולשטח, אך גם לצרכים האישיים של כל אחד שמתגורר בבית ומשתמש במטבח, הוא תהליך מהותי מאד.


תכנון מטבח = ניצול שטח

כשאנחנו מדברים על תכנון מטבח יעיל, נוח לשימוש ונעים, אנחנו מדברים על מטבח שמתאים לחלל שבו הוא אמור להיות בנוי. במטבח גדול ורחב אנחנו מתמודדים עם הצורך לחלק את החלל לפינות שונות, של עבודה, אחסון, פינת המקרר וכדומה ואילו במטבח קטן ומצומצם אנחנו צריכים לדאוג להכניס פונקציות שונות לתוך החלל, מבלי שנרגיש שמדובר במטבח דחוס ולא נוח לשימוש. לכן, תכנון המטבח מתחיל מלהגדיר את השטח ולהבין מהם התנאים.


 
מטבח ורוד
 


מבנה פופולרי למטבח

יש מספר תוכניות תכנון למטבח שאנחנו מכירים ומקשרות בין מיליוני אנשים בכל העולם שמשתמשים במטבחים או מתכננים מטבחים חדשים. יש מטבח בקו ישר, כלומר מטבח שממוקם על קיר אחד ובו כל הפונקציות, מכיור דרך משטח עבודה ועד לארונות אחסון. מטבח זה מאפיין דירות קטנות שבהן אין יותר מדי חלל לניצול.


מטבח גדול מעט יותר הוא מטבח ר', שבנוי על שני קירות ומתאים לבתים ממוצעים ולעיתים גם קטנים מהרגיל. מטבח מקביל הוא מטבח בעל שני איזורי תפעול המקבילים זה לזה ובנויים של שני קירות, זה מול זה. מטבח זה מתאים גם הוא לדירות קטנות אך יכול להתאים למעשה לכל מבנה.


גם מטבח בצורת ח' הוא מטבח פופולרי מאד, כאשר ארונות המטבח מקיפים שלושה מקירות החדר והקיר הרביעי הוא איזור פתוח לסלון, לפינת האוכל או למרפסת. גם מטבח בשילוב אי עבודה הוא מטבח פתוח כאשר האי משמש כנקודת ההפרדה בין המטבח לשאר חלקי הבית.


 
 


טיפים מהירים לתכנון מטבח נכון

  • הקפידו למנות את כל הצרכים שלכם לפני תכנון המטבח – מבעיות אחסון ועד לצורך במשטח עבודה גדול או קטן
  • השתמשו בקירות בחוכמה – לבניית ארונות גבוהים במקרה של מטבח גדול או מדפים פתוחים שיתנו תחושה של שטח וחלל במטבחים קטנים יותר.
  • מקמו את מכשירי החשמל כך שיהיה לכם נוח להגיע לכל אחד מהם במהלך העבודה במטבח
  • שלבו בתכנון מערכות אחסון חכם שיאפשרו לכם למצוא לכל פריט מקום נוח, וכך תחסכו מקום על השיש.