פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

טרנדים וגאדג'טים בממלכת המטבח המודרני / הלן שי

 
 


כתבה שלישית בסדרת עיצוב המטבח (לחץ לכתבה ראשונה, לחץ לכתבה שניהסוקרת את החידושים החכמים במטבח המודרני, הכוללים מערכות ממוחשבות וקלות להפעלה על ידי מסכי מגע ופעולות קוליות: מערכות  למחשב (לאיתור קל של מתכונים) למסכי טלוויזיה נשלפים (לצפייה בתוכניות בישול ואירוח), די.וי.די ומערכות שמע להאזנה והנאה ממוסיקה, מערכות תאורה משוכללות ומערכות מיזוג שקטות מכשירים חשמליים האקולוגיים וחוסכי  אנרגיה.


עולם החידושים במטבח מתחלף מעונה לעונה בפיתוחים טכנולוגיים מפתיעים, בפתרונות חכמים ומקלים ובאביזרים חדישים. נראה שהמטבח הוא החלל המרכזי והבולט בבית להתרחשותם של המצאות, פטנטים, וגאדג'טים, עם דגש על תכנון ועיצוב מוקפדים, והכל לנוחיות ולנגישות האדם המודרני


המטבח, כפי שסקרנו בכתבות הקודמות, הפך בעידן המודרני לזירת אירוח ובילוי ולא רק למקום לבישול ואפיה והתכנסת משפחתית. בין החידושים החכמים נוכל למצוא: מערכות ממוחשבות וקלות להפעלה על ידי מסכי מגע ופעולות קוליות: מערכות  למחשב (לאיתור קל של מתכונים) למסכי טלוויזיה נשלפים (לצפייה בתוכניות בישול ואירוח), די.וי.די. ומערכות שמע להאזנה והנאה ממוסיקה, מערכות תיאורה משוכללות ומערכות מיזוג שקטות.


בנוסף נמצא שלל חידושים בתחום המכשור והציוד האלקטרוני, השמים דגש על אקולוגיה וחיסכון באנרגיה, הם מצוידים בטכנולוגיה חכמה החוסכת בחשמל בלי לוותר על עיצוב אסתטי.  כך לדוגמא - מקררים מהדור החדש,  (אנרגיה A) קומפקטיים מבחוץ ומרווחים מבפנים, מצוידים בבר-מים, ניתנים להשגה בשלל צבעים וציפויים.

מיקרו-גלים חדישים ושקטים המשולבים ביחידות נסתרות, תנורי אפיה ובישול משודרגים בפטנטים, כיריים "אינדוקציה" בטיחותיים או כיריים מעורבים (אינדוקציה וגז) לאנרגיה יעילה יותר, מדיחי כלים המותאמים ליחידות ולארונות עם חזיתות התואמות, או מדיחי כלים הנסתרים בתוך מגירות.


 
 

עיצוב מטבח טלילה ועקנין


לצד הפונקציונאליות של הציוד והגאדג'טים במטבח, גם העיצוב עולה מדרגה ועל כן אמנות ההסתרה של הציוד, הכלים והאביזרים החשמליים,  כדי ליצור מטבח מודרני במראה נקי, חשובים לא פחות. 


לדברי שולמית קדם מעצבת פנים: "כיום בלחיצת כפתור ניתן לפתוח יחידה שלמה בחזית הארונות שבה מוסתרים מזווה, מיקרוגל, מקרר, תנור, מכונת קפה, בר יין ועוד. משטחים ביחידת האי ממונעים באמצעות מנועים חשמליים, הניתנים לפתיחה וסגירת באמצעות שלט אלחוטי ומתחתם "מסתתרים" יחידה כיור וברז נשלף. כמו כן מוצרי חשמל רבים מוסתרים בתוך יחידות אינטגרליות גם שקעי החשמל ואלמנטים אחרים מוסתרים במטבח המודרני כדי ליצור מראה מסודר ונקי."


מעצבת הפנים טלילה ועקנין מוסיפה:


"כיום כשמטבחים פתוחים לחלל המרכזי ומראה נקי נדרש, ניתן לשלב את שקעי החשמל במטבח, מוסתרים בתוך משטח העבודה. קולטי האדים מוסתרים כך שהם חלק מארונות הקלאפה. איים הידראוליים שניתן להתאים בהם את מידת הגובה האופטימלית לעבודה או להגשה. הכל מתוכנן למטרות פונקציונאליות שונות עם ראיה כוללת של העיצוב".


כך נראה גם מערכות שלמות המוסתרות בתוך ארון הנפתח בלחיצת כפתור. לדוגמה שלישיית תנור אפיה, מיקרו-גל ומכונת קפה.


חידוש נוסף, תליה שנראה במטבחים מודרניים , כלים שימושיים ודקורטיביים המוצמדים על פאנל אלומיניום על חיפוי קיר מזכוכית. 
 


טרנדים חדשים וגאדג'טים במטבח:


קולטי אדים היוצאים מהמשטח כיחידה מובנית  לצד יחידות הבישול - הקולט הסופג את אדי הבישול ולא תופס מקום על הקיר שמעל הכיריים והוא קל לניקוי.


ברזים חדשניים ומעוצבים המותאמים לכיורים, נשלפים וגם ברזים במגע טאץ': - ברזים שניתן לפתוח ולסגור באמצעות מגע של גב היד או המרפק. באמצעות כפתורי מגע ניתן בקלות לווסת את זרימת המים והטמפרטורה. החידושים האחרונים ברזים המצוידים בחיישנים הצובעים את גוון המים בתאורה מתאימה.


תכנון תאורה פונקציונאלית: תאורה ממוחשבת של לדים, תאורה חסכונית ומוסתרת, תאורת אוירה צבעונית תאורה מכוונת לאזורי בישול.


טוחן אשפת מזון, שמפרק את הזבל לפסולת אורגנית שניתן לפזר בגינה בתור דשן. 


מגירות להפרדת אשפה (אורגנית, זכוכית ונייר) בארון התחתון שמתחת לכיור.


מקרר עם צג טלוויזיה  כולל חיבור לממיר של הכבלים או הלוויין וגם שלט רחוק ורדיו FM.


ומקרר המציע מסך המשלב מצלמת וידיאו. המאפשר להקליט הודעות וידיאו לבני המשפחה, במקום  הפתקים המסורתיים שעל המקרר.


תנור עם מגירות חימום ששומרות על חום וטריות המזון לאחר הבישול. למגירות יש מד-טמפרטורה כך שהאוכל נשאר טרי, טעים ופריך.