פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

התקנת פנלים לפרקט

 
 

 דייירים רבים שמחליטים לרכוש פרקט חדש כדי לחדש את רצפת הבית ולשדרג את המראה שלו מבחינה עיצובית בוחרים להתקין את הפרקטים בשיטת עשה זאת בעצמך כדי לחסוך בעלויות. 

אם הפרקט כבר אוטוטו אצלכם בבית ואם אתם רוצים קצת יותר להתוודע אל עולם ההתקנה הביתית של הפרקטים, קבלו את האינפורמציה הדרושה על פנלים לפרקט, שהם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתקנה והמוסיפים את הטאצ' האסתטי הסופי למראה הכללי של הפרקטים.

 

מהם פנלים לפרקט, למה צריך אותם וכיצד יש להתקינם?

בשונה מסוגים אחרים של ריצוף, ריצוף באמצעות פרקטים מחייב להותיר רווח של כעשרה מ"מ בין הרצפה לקיר, למקרה שהעץ ישנה את מימדיו (יתכווץ או יתרחב) עקב מגע עם השמש, בעקבות שינויים ברמת הלחות בחדר ובשל שינויי טמפרטורה. כדי שהרווח בין הפרקט לקיר לא יפגע במראה האסתטי של החדר הוא מכוסה באמצעות פנלים, שהם גם אסתטיים יותר מבחינת חזותית ושהם גם מונעים מלכלוך ואבק להצטבר באותו מרווח וללכלך את החדר. התקנת הפנלים היא התהליך הסופי שחותם את התקנת הפרקט, אך בעת קניית הפרקט יש לקחתם בחשבון ולזכור לבחור פנלים בצבע הרצוי. באופן כללי, ניתן לחלק את ציבור רוכשי הפרקטים לשניים: אלו המעדיפים פנלים באותו צבע של הפרקט ואלו המעדיפים פנלים בצבע לבן.
ההבדל העיקרי בין השני הצבעים הוא במראה הכללי הסופי שהם מקנים לחדר. בעוד פנלים בצבע הפרקט יוצרים מראה אחיד והומוגני יותר בחדר ותחושה של המשכיות בין הפרקט לקיר, פנלים לבנים שוברים את אותה המשכיות ומכניסים לחלל נגיעות של צבע ועניין.
יהיה צבע הפנלים שייבחרו ככל שיהיה, הפנלים כלולים במסגרת המחיר הסופי של הפרקטים, אלא אם כן הלקוח מבקש פנלים בצבע ייחודי, כמו למשל במקרים שבהם הקיר של החדר בו מותקן הפרקט צבוע בצבע שאינו לבן והלקוח מבקש לרכוש פנלים הזהים לצבע הקיר. במקרה כזה, מחיר הפנלים עשוי להיות גבוה יותר. התקנת פנלים לפרקטים יכולה להיעשות על גבי הפנלים הקיימים או ישירות על גבי הקיר עצמו, לאחר שהפנלים המקוריים הוסרו. האפשרות הפשוטה יותר היא להדביק את הפנלים על גבי הפנלים המקוריים, שכן האופציה השנייה מצריכה ביצוע של תיקוני טיח וצבע, מה שדורש מאמץ וכסף שאינם תמיד משתלמים, מאחר שהמראה הסופי של פנלים המותקנים בשיטה זו אינו שונה בהרבה מהמראה הסופי של פנלים המותקנים על הפנלים המקוריים ללא פירוקם. אלו שרכשו פרקט שנועד להתקנה בדירה חדשה שנמצאת בתהליך בנייה יוכלו לבקש מקבלני השיפוצים שלא להתקין פנלים מאבן בחדרים, כך שניתן יהיה להתקין את הפנלים לפרקט ישירות על גבי הקיר. את הפנלים מדביקים באמצעות דבק חם, דבק אקרילי או סיליקון.
הדבקה בדבק חם נחשבת לשיטה נפוצה מאוד מאחר שהיא קלה לביצוע, מהירה וזולה, אך החסרון המרכזי שלה, יש לציין, הוא שהיא דורשת מיומנות רבה וזריזות בהדבקת הפנלים שמא הדבק יתקרר, מה שיגרום להתקשותו. הדבקת פנלים באמצעות סיליון או דבק אקרילי מצריכה זמן רב יותר מאחר שעם מריחת הדבק, יש לחכות כ-24 שעות עד שהוא יתייבש לחלוטין לפני שמדביקים את הפנל לקיר.

התקנת פרקטים בשיטת עשה זאת בעצמך- האם זה באמת כדאי?

אין ספק שהתקנת פרקטים על-ידי איש מקצוע היא פשוטה יותר מהבחינה הזו שכל ההתמודדות עם התקנת הלוחות והפנלים תיעשה על-ידי גורם מנוסה שמבין בהתקנת פרקטים ושיוכל להתמודד בקלות עם האתגרים שההתקנה מזמנת. התקנת פרקטים על-ידי איש מקצוע תאפשר לרוכשי הפרקט להיות בראש שקט ולהסיר מעליהם אחריות שעשויה להיות עול ונטל במידה ורוכשי הפרקט לא נתברכו בידי זהב ובחוש יצירתי.
לצד זה, התקנת פרקט על-ידי איש מקצוע היא יקרה יותר ולפיכך אלו שיוכלים להתמודד עם המשימה בכוחות עצמם יחסכו לא מעט בעלויות הכלליות של התקנת פרקטים ברחבי הבית.
מי שירצו לקפוץ למים ולנסות להתקין את הפרקט באופן עצמאי יוכלו למצוא ברשת האינטרנט מדריכים להתקנת פרקט שיציגו באופן מפורט את השלבים השונים בהתקנה.
ברשת, ניתן למצוא אף מדריכי התקנה שכוללים תמונות וקבצי ווידאו, כך שניתן לראות כיצד מתרחשת ההתקנה בשעת מעשה, מה שיסייע למתקינים העצמאיים לצלוח את המלאכה בשלום.
כדאי לדעת בהקשר זה, כי מרבית החברות המשווקות ומוכרות פרקטים מציעות שירותי התקנה ללקוחות, כך שלקוחות שמעוניינים לבצע התקנה מקצועית לא צריכים לתור אחר איש המקצוע המתאים שיבצע זאת.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר