פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

הסלון – חלון הראווה של הבית

 
 

הצצה לחדר המגורים החשוב בבית הישראלי המודרני – מאת הלן שי

בסדרת הכתבות הבאות נסקור את "הסלון"  – חלל המגורים המרכזי והעיקרי בבית המהווה את חלון הראווה של דייריו. המגמות, הסגנונות, הטרנדים בתכנון ועיצוב הסלון.  הריצוף, הפרקטים, הרהיטים, התאורה, הווילונות, הטקסטיל, התמונות ופריטי האמנות, הגאדג'טים המשלימים, כל מה שהופך את הסלון לאסתטי, מעוצב, ביתי ונוח.


חלל המגורים הוא ללא ספק החלל החשוב ביותר בבית אחרי המטבח –המהווה כרטיס הביקור של דייריו - המקום הייצוגי, הראוותני, השקט או השוקקהמוקדש בעיקר לאירוח המשפחה והאורחים. כאן משתרעים על ספות נוחות, כאן קוראים ספרים ומגאזינים מוויטרינות או ספריות, וכאן ממקמים שידות, פריטים וכלים דקורטיביים. כל זאת לצד הכישרונות הגלויים והחבויים (אם יש פסנתר כנף, או מערכתמוסיקה-בידור-אודיו), ויצירות האמנות התלויים על הקירות,  המעידים יותר מכל על סגנונם ואף מגלים טפח מאישיותם של בעלי הבית. האם הם בעלי סגנון שמרני וסולידי, או צעירים צבעוניים ומודרניים,האם הם בליינים, מארחים ושמחים או מעדיפים סגנון חיים שקט צנוע ומופנם, האם הם נוסטלגיים ורומנטיים או אולי תרים אחר הטרנד הטבעי בייתי ואקולוגי?

 
 
 
הישראלים,הידועים כאנשים חמים ופתוחים האוהבים לארח ולהתארח, בחגים, שמחות ואירועים משפחתיים, מעדיפים לרוב לתכנן חדרי מגורים מעוצבים ופונקציונאליים המותאמים לצרכיהם המשפחתיים. בסלונים רבים נמצא חלל מגורים רחב ידיים, המהווה המשך רציף של מטבח גדול מאובזר ומודרני, המופרד באמצעות מחיצת שולחן בר או אי מרכזי. בווילות ובדירות גן חלל הסלון ימשיך ברצף ויזרום אל הגינה המתוכננת בקפידה ומטופחת, הצמודה לבית עם מרפסת מקורה, המהווה מקום מפגש חשוב לאירוח ולברביקיו תחת פרגולות ושמשיות מוצלות.וכמובן שבבתים רבים בווילות נצפית בריכת שחיה כחלק מנוף הסלון. באירופה ובארה"ב חללי מגורים רבים מתוכננים כיחידה נפרדת, מותחמים מיחידת המטבח על ידי קיר, או שהמטבח מהווה חלל נפרד בבית.

עיצוב ומיזוג של סגנונות בחלל המגורים

כפי שקיימת קשת רחבה של אפשרויות תכנון בתים ובנייני מגורים על ידי אדריכלים וכל בית יכול להוות יצירה ארכיטקטונית בפני עצמה, כך בעיצוב הפנים של חלל המגורים, אין סלון אחד דומה למשנהו: הסלון הנוסטלגי שכיכב בשנות השישים והשבעים בבתים רבים בארץ, עם הפורמט המוכר של ספה תלת מושבית + ספה זוגית + כורסה, בשילוב שולחן מלבני בציפוי עץ גושני על רגליים דקות, מנורה היורדתמהתקרה וכורסת טלוויזיה עם הדום לרגליים, שייך מזמן להיסטוריה.
כיום יש מנעד רחב ושפע סגנונות ורהיטים המוכתבים על ידי טרנדים, אדריכלים, אופנות ומעצבי פנים. נוכל למצוא מגוון רהיטים ופריטים מיובאים של מיטב המותגים הבינלאומיים ומהתערוכות המובילות במילאנו בצרפת וסקנדינביה, לצד רהיטים ברמת גימור בינונית  מהתעשייה הסינית, וגם רהיטים איכותיים מהתעשייה והעיצוב המקומיים. ספות בד רכות או בשילוב עץ ומתכת או ספות עוררך איכותי וחושני, ספריות או ויטרינות, שולחנות סלוניים בשלל צורות וגם אמורפיים,פינות אוכל עם שולחנות גדולים נפתחים, רהיטים מודולריים מתכווננים, שידות טלוויזיה ומערכות מוסיקה משוכללות, מערכות תאורה חכמות ועוד.

האינדיבידואל,הסגנון האישי והנוחיות במרכז הבמה
המגמה הבולטת ביותר בתכנון חלל המגורים בעידן המודרני שמה את האדם, אורח חייו ונוחיותו במרכז. סגנון העיצוב הוא כאמור אישי, המותאם לאורח החיים ולתקציב דייריו ולמרחב הפעולה שניתן למתכנן ומעצב הפנים. כשהמכנה המשותף הרחב של עיצוב חלל המגורים והבית בכלל היא שימת דגש בצרכים של הבית, בגודל המשפחה ובסגנון החיים שלה.
חופש הפעולה והמרחב באים לידי ביטוי לא רק בתכנון ובתקציב כי לרוב באיסוף ובבחירת הרהיטים והפריטים, הנרכשים בהדרגה במשך שנים ובשילובים המעניינים. כורסה עתיקה בריפוד צבעוני או אתני המתמזגת בחלל מגורים עם ספות בהירות ומודרניות. רצפת עץ עתיקה, או רצפת פרקט מעץ גושני בשילוב שטיח צבעוני אתני, מנורה או כיסא בסגנוןהרטרו, המשולב בחלל כפרי רומנטי. שילוב של פריטים העשויים מחומרים כמו עץ מתכת וזכוכית בסלון בסגנון רומנטי או שילוב של פריטים העשויים מעץ טבעי, קש, שורשים,קני סוף, נייר הממזגים את הטרנד הטבעי-אקולוגי, בסלון מודרני.
 
 
 
 

פרקט עץ בסלון מודרני אקלקטי. עיצוב פנים מיכל שלגי שירה.

בחזרה לאמא אדמה

מגמה בולטת נוספת בעשור האחרון הינה השימוש בחומרים טבעיים ואקולוגיים וחזרה לפשטות,למשפחה ולטבע. מגמה זו המתאפיינת בשימוש בחומרים טבעיים ואקולוגיים, כתוצאה מגעגועים לטבע ולפשטות ורצון להתרחק מהניכור של העיר. האדריכלים ומעצבי הפנים הדוגלים במגמה זו בוחרים ברהיטים העשויים מעצים טבעיים, משלבים שולחנות מאסיביים בפינות אוכל או משטחים העשויים מאבנים טבעיות, רהיטים ושולחנות מעצים לא מעובדים,עץ גושני,שימוש בפרקטים טבעיים בכל החללים בבית, המעניקים לחלל חמימות, שילוב פריטים רקומים כמוכריות צבעוניות ופופים סרוגים מצמר, וילונות מבדים וטקסטילים טבעיים, שילוב שלאהילים מנייר ועוד.