פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

המדריך השלם לעיצוב הבית: כך תצלחו את תקופת השיפוצים בשלום

 
 

הרגע הזה בחיים "תוקף" את כולנו. בין אם זה גיל המעבר, שגורם לנו להרגיש קרובים יותר לישורת האחרונה בחיינו, ובין אם אלו"צעקות עיצוביות" חדשות בסגנון הפאנג שווי, שפתאום מתחשק לנו לתהות על קנקנן- בשלב כזה או אחר, רובנו מרגישים שהמראה של הבית פשוט "סוגר" עלינו. אם נוסיף לכך את העובדה, שהשיפוץ שעשו השכנים הוליד תוצאות מעלפות ומעוררות קנאה, הרי שהרצון לחולל בבית שלנו  "מהפך" ולהזרים אל תוכו חיים חדשים הופך מובן מאליו. הבעייה מתחילה כאשר הרצון צריך לפגוש אתהמציאות, ואז רובנו לא באמת יודעים איך להתחיל ומה לעשות קודם. עיצוב הבית הוא משימה לא פשוטה, וכדי לעבור אותה בשלום דרושים תכנון ראוי, הרבה סבלנות, כסף ועבודה עם אנשי המקצוע המתאימים. במיוחד עבורכם, דיריים העומדים בפני עיצובו מחדש של הבית, אספנו תשובות לכמה מהשאלות המטרידות ביותר, שיעשו סדר בראש ויסייעו לכם לעבור את כל הפרוייקט הזה בהצלחה ולשביעות רצונכם.


שיפוץ, עיצוב הבית או הום סטיילינג


הטרמינולוגיה השלטת בעולם העיצוב היא תמיד מבלבלת, במיוחד את אלו שחולמים לשנות את הבית באופן דרמטי, ולא בדיוק יודעים כיצד לכנות את התהליך שאותו אמור הבית לעבור. כדי לחולל "מייקאובר" לבית ולעצבו מחדש, בדרך כלל דרוש שיפוץ רציני, שכולל שבירת קירות, הוספת חדרים והגדלת חללים, ושגם כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת. אלו שמוגבלים יותר מבחינה תקציבית ורוצים בכל זאת להכניס אנרגיה חדשה לחלל שהפך משעמם יוכלו להסתפק בהום סטיילינג, שאינו מצריך שינוי של מבנה הקירות. הום סטיילינג או "הלבשת הבית" הוא ארגון מחדש של הרהיטים בחלל והעשרתו בתקציב "שפוי" יותר, וכאמור, הוא מתאים יותר לחללים שבהם דרוש שינוי ממוקד ונקודתי יותר. איך יודעים איזה סוג של שינוי דרוש לבית שלנו? מתייעצים עם מעצבת פנים. 


 
מטבח מעוצב
 


למה כדאי לי לעבוד עם מעצבת פנים?

גם אם ניחנתם בחוש עיצובי, וגם אם אתם בטוחים ש"יש לכם את זה", אל תתפתו לקחת על כתפיכם את האחריות לשדרוג הכללי של הבית. למעצבת פנים היכולת לראות את החלל ולזהות את הפוטנציאל שגלום בו, לגבש תכנית שתתאים לצרכים של הדיירים וליכולות הפיננסיות שלהם ולהעריך את מסגרת הזמן שתידרש להשלמת ה"מבצע". בבחירת מעצבת הפנים יש לוודא, שמדובר באשת מקצוע וורסטילית, שמכירה מספר מתודות עיצוביות, ושיכולה להתאים את המתודה לדרישות שעולות מתוך החלל. דיירים רבים חוששים שעבודה עם מעצבת פנים תנפח עוד יותר את העלויות, שהן בלאו הכי אסטרונומיות. אולם, במרבית המקרים, בייחוד כאשר מדובר בשיפוץ מקיף מהמסד ועד הטפחות, ההוצאות עבור מעצב/ת הפנים הן יחסית שוליות, והשירות שלו/ה דווקא מסייע לחסוך בעלויות הכלליות. מעצבת פנים יודעת היכן לקנות את החומרים הזולים, אילו ספקים גובים את המחיר הנמוך ביותר, ובאילו חנויות ניתן למצוא את הסחורה האיכותית ביותר.


באיזה שלב כדאי לבחור מעצבת פנים?

הביטוי "מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא"- לא ממש "תופס" במקרה הזה. כאשר מדובר בשדרוג הבית, ככל שתיבחר המעצבת מוקדם יותר, כך ייטב. דיירים שעברו בהצלחה פרויקט שיפוצים ממליצים ליצור קשר עם המעצבת עוד לפני שנבחרו בעלי המקצוע ויתר הספקים שאמורים להיות הזרוע המבצעת שלה"מהפך", ובמקרים של מעבר לדירה חדשה- בסמוך למועד רכישתה. מעצבת הפנים היא למעשה הדמות שמנהלת את ה"מבצע סבתא" שלכם, ושתלווה אתכם בכל אחד משלבי השיפוץ, החל מעבודות האינסטלציה, דרך עבודות ההריסה ועד לשלב הגימורים וצביעת הקירות. לפיכך, מומלץ שהתקשורת הראשונית איתה תיעשה כמה שיותר מוקדם, כדי שכל ההחלטות הנוגעות לשיפוצים יתקבלו מתוך שיקול דעת ובהתייעצות עם אשת המקצוע שלכם. 


 
סלון מעוצב עם פרקט
 

כמה זה עולה לנו? 

זה לא סוד, שלכולנו "קצת" קשה להיפרד מסכומי כסף גדולים, ולכן לפעמים יש לנו נטייה לגמד את הצרכים שלנו ולהפחית בנפח העבודה שבאמת דרושה בבית. לפני שעושים הערכות של העלויות, רצוי להתייעץ עם מעצבת הפנים, להיות כנים לגבי הצרכים, ולקחת בחשבון את כל החללים בבית שזקוקיםלשיפוץ מחדש.עלויות השיפוץ תלויות, כמובן, בתנאי השטח, במספר החללים הקיימים בבית ובמספר החדרים המצריכים שיפוץ. עבור אלו שאוהבים לרדת לפרטים, ושרוצים להעריך מראש את גודל החור שיווצר בכיס, להלן המספרים: עלויות של רמונט מקיף- הכולל עבודות קבלן, החלפת ריצוף, עבודות נגרות, רכישה של חומרי גלם, חלונות ודלתות, שילוב תאורה ועיצוב חללים פנימיים-יכולות לנוע בין 60 ל-200 אלף שקלים לדירה סטנדרטית בת 4 חדרים או בין 2500 ועד 8000 שקלים למטר מרובע. העלויות הללו לא כוללות את שכר הטרחה של מעצבת הפנים, שיכול להסתכם בכ-10 אחוז מגובה העלויות ששולמו בעבור השיפוצים. 


מהי מסגרת הזמן שכדאי להגדיר לטובת השיפוצים? 

לוח הזמנים לעבודות השיפוצים הוא אחת מהסוגיות החשובות ביותר שיש לבאר מראש עם מעצבת הפנים ועם כל בעלי המקצוע שאמורים להתחיל לעבוד בביתכם. בין אם החלטתם ללכת על רמונט כללי ובין אם מדובר בשיפוץ יחסית קל, כדאי לזכור, שבמהלך חודשי העבודהיהיה עליכם למצוא פתרון מגורים זמני או להתרגל לכך, שפתאום יסתובבו לכם לא מעט בעלי מקצוע בין הרגליים. לא משנה אם היקף השיפוצים יאפשר לכם להמשיך להתגורר בבית או לא, העבודות שיתבצעו בבית יאלצו אתכם לתמרן בין המחוייבויות השגרתיות שלכם לבין הפיקוח על כל מה שנעשה בבית, גם כאשר אינכם נמצאים בו. בקיצור, כדי לשרוד את התקופה הזו יהיה לכם קל יותר אם תדעו מראש כמה זמן אמור להימשך כל הבלאגן. פרויקט שיפוצים סטנדרטי אמור להימשך כשישה חודשים, כאשר שלושה מתוכם אמורים להיות מוקדשים לשלב התכנון. רצוי להגדיר מראש פרק זמן ארוך יותר מזה שבפועל נחוץ לכם, מכיוון שלרוב, לאחר שהשיפוצים כבר"יצאו לדרך" צצים אתגרים והפתעות, שלא נצפו מראש ושהתמודדות איתם מצריכה זמן נוסף. 


סוף שיפוצים במחשבה (ותכנון)תחילה

עם הרבה מחשבה, תקציב סטנדרטי ובחירה מושכלת של מעצבת הפנים, כל תוכנית עיצובית יכולה להתממש בהצלחה, וכל חווית שיפוצים יכולה להיחרט בזכרון הדיירים כחיובית. שקלו את המהלכים שלכם, התקדמו צעד צעד, הצטיידו בהרבה סבלנות ואורך רוח, והדרך אל הבית שעליו חלמתם לא תהיה רצופת מכשולים, כפי שאתם אולי חוששים.