פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

הטבעי והפרקטי / הלן שי

 
 


הרהיטים והפרקטים העשויים מעצים טבעיים משתלבים בקונספט החזרה לטבע – כתבה שלישית בסדרה

את הסלון ה"טבעי" נמצא לרוב בבית הבנוי בסביבה של נוף כפרי ופחות בסביבה אורבנית עירונית. מפתחיו וחלונותיו נשקף נוף של עצים, צמחיה, פרחים ומרחבים ירוקים החודרים לתוך הבית ומתמזגים עמו. הסלון הטבעי מאופיין בשימוש בחומרים טבעיים ביניהם אבן טבעית לחיפוי קירות ולמשטחים ואפילו לשולחנות, עצים טבעיים, רצוי כאלו שגודלו ביערות מבוקרים ואקולוגיים, פרקטים מעץ טבעי וגם משטחי דק העשויים מעצים טבעיים לחיפוי רצפות במרפסות, גגות וגינות.

טרנד החזרה לטבע

מגמת החזרה לטבע ממשיכה את המסורת במסגרתה אנשים בנו בתים ורהיטים העשויים מעצים וחומרי גלם טבעיים. זהו קונספט אהוד מאוד על ידי מובילי דעת קהל בעולם העיצוב ואדריכלים,שבמרכזו עומד הקשר עם אימא אדמה ותפיסה עיצובית המתחברת לסביבה של ראשוניות, עצים ואקולוגיה.
 
קרדיט: שולמית מוזס מעצבת פנים
 


העצים הטבעיים מככבים בכל מקום: החל ברצפות הפרקט מעץ גושני או עצים טבעיים כגון: אלון, אגוז או טיק, דרך מדרגות העשויות מעץ או מאדני רכבת מיושנים, המובילות לחללים העליונים של הבית, וכמובן רהיטים מאסיביים מעץ המסמלים יותר מכל את הרצף התרבותי והאנושי.
תעשיית הרהיטים המודרנית משתמשת כיום בעצים כחומרי גלם עיקריים, משתכללת בטכנולוגיות חדישות, כגון שיטות לכיפוף עץ ולשמירה על חוזקו לאורך שנים, ובייצור רהיטים מעצים מגוונים: שולחנות, שידות, כיסאות, מדפים, ארונות, מטבחים וכו' ובשילוב של חומרים נוספים כגון מתכת וזכוכית.
התעשייה, ובעיקר הנגריות, עושים שימוש גם בעצים ממוחזרים, באדני רכבת, לייצור רהיטים חדשים וגם ברהיטים מיד שניה שקיבלו "טוויסט" חדש ושודרגו בעיצוב,בצבע או בסגנון וכל זאת כחלק ממגמה של שמירה על הטבע ועל הסביבה.

פרקט - כוכב הריצוף המודרני והאקולוגי

בין הטרנדים החמים שתפסו תאוצה בעשור האחרון בעיצוב חללי מגורים מככב הפרקט ובגדול. הוא מעניק לחלל חמימות ויופי קלאסיים, הוא המשך ישיר למגמה של הכנסת הטבע המסורתי הביתה, לרצון בעיצוב בחומרים פשוטים טבעיים ושורשיים.

מגמה זו תופסת תאוצה בבתים, במיוחד בחדרי מגורים וסלונים, אך לא רק – אדריכלים ומעצבי פנים וגם אנשים פרטיים בוחרים לעשות שימוש בפרקטים טבעיים כדי לרצף חללים אחרים כגון חדרי שינה, חדרי ילדים, מטבחים ואפילו אמבטיות וחדרי רחצה

הפרקטים מתאימים לכל סגנונות העיצוב, בשל יתרונותיהם הבולטים על פני המרצפות העשויות מאבן, שיש וגרניט פורצילן, בזכות קלות הריצוף והחמימות שהם מעניקים לחלליםו קלות הניקוי והתחזוקה.

בשוק נמצא מגוון רחב של סוגי פרקטים, החל מפרקטים למינציה שנחשבים אמנם לפרקטים הפשוטים יותר, עשויים מלבידים בציפוי פורמאיקה אולם יתרונותיהם טמונים במחירם הנמוך יותר וכן עמידותם במים, דרך פרקטים רב שכבתיים הפופולאריים, שבשכבתם העליונה מצופים בשכבת פורניר (קליפות עץ) אלון, אגוז,דובדבן, אדר, אורן, מהגוני ועוד. וקיימים גם פרקטים מיוחדים ויקרים שעברו עיבודים בסגנון עתיק או מיושן עם שריטות וחריטות במבחר גוונים, המתאימים לעיצוב של חללים מיוחדים בסגנון וינטאג' כפרי.
או, אופציית הפרקט הגושני המאסיבי, שהיה פופולרי מאוד בעבר ועדיין טומן בחובו קסם רב.

הפרקטים העשויים מעץ או פורניר ומעניקים לחלל המגורים, מגע עם הטבע ומתאימים לטרנד של עיצוב עם דגש על משפחה, בית, שורשים וחזרה לטבע. הם מעניקים לכלחלל מרוצף חמימות ורקע ניטראלי, מעוצב ונעים.

רצפת פרקט בסלון – בחירתם הטבעית של מעצבי הפנים

רצפת פרקט היא בחירתם הטבעית של האדריכלים ומעצבי הפנים.
אנשי המקצוע בוחרים ברצפת פרקט הן בשל קלות עבודת ההנחה והריצוף, קלות הניקוי והאחזקה, וכמובן- התוצאה המרשימה, הנקייה והאסתטית של הגימור.
מעצבי הפנים אוהבים לשלב רצפות פרקט גושני , פרקט פורניר או פרקט סינתטי בחללים


 
קרדיט: שולמית קדם מעצבת פנים
 


טיפים לבחירת פרקט לסלון

· הפרקט הוא חומר גלם נושם ועל כן, חשוב להתאים פרקט העמיד למזג האוויר הים תיכוני.

· חשוב להתאים את הפרקט לאופי החלל, לצבעוניות ולסגנון הריהוט בסלון.

· מומלץ להשתמש בפרקטים רב שכבתיים. ניתן למצוא במבחר עצים - מעצים בהירים כמו אלון ועד לעצים אדומים דובדבן, וחומים כהים כמו טיק ולהתאים את הגוון הנבחר לסגנון העיצוב.

· חידושים שכדאי להכיר בתחום הפרקטים: לאחרונה נוספו פרקטים בצורת אריחים ובשילובים מעניינים של סוגי עצים בכל אריח וכן, פרקטים מחומרים אקולוגיים כגון במבוק.

· בין החידושים בתחום: פרקטים מחומרים אקולוגיים כגון במבוק.

יתרונות הפרקט וטיפים לשמירה עליו לאורך זמן

· פרקטים אינם צוברים אבק ומהווים פתרון יעיל לאנשים הסובלים ממחלות נשימה או אלרגיות.

· פרקט מבודד מפני חום וקור וניתן להתקין אותו בקלות על רצפה קיימת.

· תחזוקת הפרקטים חשובה לא פחות מבחירת הפרקט הנכון. אם רוצים שרצפת הפרקט תראה חדשה ורעננה לזמן ארוך, יש לתחזק אותה נכון.
רצפת פרקט מנגבים עם מטלית לחה או באמצעות חומרי תחזוקה וחידוש מקצועיים

· כדי לשמור על הפרקט לאורך תקופה יש להימנע מגרירת רהיטים על רצפת הפרקט וכן, מומלץ לצפות את תחתית הכיסאות בכפתורי סיליקון. גומיות סיליקון מומלץ להתקין גם על רהיטים מאסיביים המוצבים על רצפת הפרקט.