פרקט בשרון
09.03.2010 כותרת עבור חדשות נגללות תיאור קצר עבור חדשות נגללות
 
 
 
 

בונים בית חדש? תכנון נכון מראש יחסוך לכם הוצאות עתידיות

 
 
חלק מאיתנו יודו בזה וחלק לא, אבל האמת היא שכולנו חולמים בשלב כזה או אחר על בית פרטי דו-מפלסי עם גג רעפים אדום וגינה שבה נוכל לבלות עם הילדים או לשתות קפה עם האורחים. העניין הוא שבניית הבית הפרטי כרוכה מן הסתם בהוצאה כספית משמעותית ולכן אם אתם כבר בונים את בית החלומות שלכם כדאי מאוד לתכנן אותו מראש לפרטי פרטים ולשים לב לכמה נקודות שיחסכו לכם הוצאות נוספות ומיותרות בהמשך הדרך. הנה כמה טיפים שיישומם כאן ועכשיו יחסוך לכם הרבה מאוד כסף אחר-כך.
 

תכננו את גג הבית

 

הדבר הראשון שכדאי לכם לעשות הוא לתכנן את הבית שלכם כך שניתן יהיה להתקין על הגג שלו מערכת סולארית ביתית בכל רגע נתון. המערכת הסולארית הביתית תאפשר לכם לייצר את החשמל הדרוש לכם בעצמכם באמצעות מקור האנרגיה החזק ביותר ביקום – מערכת השמש. כל זאת, מבלי להיות תלויים בתעריפים הגבוהים של חברת החשמל.

על מנת להתאים את הבית שלכם מראש להקמתה של מערכת סולארית ביתית תצטרכו להתעקש על גג רעפים (לא חובה בצבע אדום -  זו לגמרי הפנטזיה שלנו) ולבקש מהאדריכל האמון על הפרויקט שיתכנן את שטחו של הגג, גובה המעקה ועוד משתנים שישפיעו בעתיד על הקמתה של המערכת הסולארית בהתאם. בדרך כלל מקובל להניח שהפקתו של קילו וואט אחד דורשת שטח של 13 מטר רבוע לערך – ואולי אף יותר. דרך אגב, ואם כבר בגג עסקינן, אז כדאי לכם לוודא שהגג שלכם ייבנה בשיפוע כך שגם אם הבית יכוסה בשלג, וכן גם זה קורה בישראל כפי שכבר הבנתם וראיתם, הגג לא יקרוס.
 
תכנון נכון לבית
 

תכננו נקודות חשמל חכמות

 
בנוסף, אחת הדוגמאות הנפוצות והמוכרות ביותר לתכנון לקוי של הבית הפרטי מתייחסת לכמות נקודות החשמל. יש כאלה שיגידו לכם שכמות נקודות החשמל היא בערך כמו שוקולד – כמה שיותר – יותר טוב. הבעיה היא שבפועל זה ממש לא המצב כי ככל שכמות נקודות החשמל תעלה כך תיפגע גם איכות הבידוד של הבית, גם אם מדובר בנקודה שאתם בכלל לא משתמשים בה. לכן, מומלץ לתכנן מראש את הייעוד של כל חדר וחדר ולבקש מהמבצעים להתקין נקודות חשמל רק במקומות שבהם יש בהן צורך פשוט משום שעדיף להוסיף נקודת חשמל נקודתית בהמשך מאשר סתם לחצוב בקירות ולהוציא אחר-כך עוד כסף על תיקון הנזקים.
 

תכננו חדרים בגודל שאתם צריכים

 
נקודה נוספת שחשוב להדגיש בעת תכנון הבית הפרטי היא תכנון חדרי המגורים והשינה בגודל המתאים. כולנו מן הסתם נעדיף שהחדרים שלנו יהיו גדולים ככל הניתן אבל האמת היא שחלומות לחוד ומציאות לחוד בעיקר משום שחדרים גדולים מדי ייאלצו אתכם להקטין את החללים האחרים (כדוגמת חדרי השירותים והאמבטיה) ואם זה לא מספיק הרי שמבחינת מיזוג האוויר, הם יחייבו גם כיסוי גדול יותר. בשורה התחתונה המסקנה היא שאם אין לכם צורך מיוחד או חריג בחדר גדול – עדיף שתסתפקו בחדר קצת קטן יותר,  בסוף זה ישתלם לכם.
 

חשבו האם אתם צריכים מרתף

 

שאלה נוספת שכדאי לחשוב עליה היטב כשאתם מתכננים את הבית הפרטי שלכם היא שאלת המרתף. בבתים פרטיים רבים משמש המרתף כחדר עבודה שקט ו\או כממ"ד (מרחב מוגן דירתי) – וזאת במקום שאחד מחדרי השינה יגן עלינו אם וכאשר נשמעה אזעקה. אנו ממליצים לכם להחליט מראש אם אתם בכלל זקוקים למרתף משום שעלות הוספת המרתף היא גבוהה כשלעצמה – אך באותה הנשימה ברור גם שהוספת המרתף אחרי שהבית כבר יהיה מוכן תעלה לכם הרבה יותר כסף ותהפוך בקלות למהלך לא משתלם.

בסיכומו של דבר, אם התמזל מזלכם וזכיתם לבנות את בית החלומות שלכם, אל תותירו דבר ליד המקרה, תכננו הכל מראש וההתייעצו עם מומחים. אם לא תעשו זאת תצטרכו להוציא הרבה מאוד כסף על תיקונים, שיפורים ושדרוגים שניתן היה להימנע מהם.